Bohatou úrodu rajčat získávám důmyslnou metodou zděděnou po mém dědovi!

 

Rajčata jsou základní složkou středomořské stravy. Takže mít bohaté, čerstvé, organické zásoby by bylo potěšením. Jejich pěstování není příliš složité. Ať už na květinovém záhonu, v rohu zahrady nebo dokonce v květináčích, nabízejí nesmírné uspokojení, pokud jsou dodržovány určité pokyny a konkrétní technika, která zaručuje bohatý výnos.

Tak proč ještě čekat? Ovládněte řemeslo a ponořte se do toho!

Jak pěstovat rajčata, abyste získali štědrou úrodu:

Začněte výběrem odrůdy rajčat, která nejlépe vyhovuje vašim chuťovým preferencím, ať už je to steak, třešeň, salát nebo jiné.

Připravte volnou, dobře odvodněnou půdu obohacenou organickou hmotou. Rozhodněte se pro granulované hnojivo s pomalým uvolňováním a najděte místo, které dostává alespoň šest hodin slunečního světla denně.

Semena vysévejte mezi březnem a květnem, což je ideální doba. Pokud je počasí i nadále chladné, použijte nádoby a skladujte je uvnitř. Jakmile sazenice vyraší alespoň čtyři pravé listy, přesaďte je a ujistěte se, že jsou od sebe vzdáleny alespoň půl metru.

Zajistěte dostatek prostoru pro hluboké kořeny, počínaje samotným stonkem. Odstraňte spodní listy, vykopejte jamku, zasaďte sazenici a zasypte zeminou. Tento krok zajišťuje silné zakořenění a bohatou sklizeň. Poté vydatně zalévejte.

Zvažte doplnění tekutým hnojivem s obsahem draslíku, fosforu a dusíku, nebo si vyrobte vlastní s krbovým popelem a sušenou kopřivou, které jsou bohaté na minerály podporující vývoj plodů.

Chraňte rajčata před škůdci:

Abyste se chránili před nemocemi a podpořili prosperující růst, střídejte plodiny ročně a přesazujte je do chladné, slunci vystavené, dobře pohnojené půdy.

V případě mšic, moučných nebo jiných škůdců, kteří ohrožují vaše přežití, použijte silný, ale přírodní insekticid. Marseillské mýdlo, tradiční a empiricky ověřený lék, je vynikající volbou. Nastrouhejte alespoň 50 gramů, rozpusťte ve vroucí vodě, nechte vychladnout, přendejte do rozprašovače a po západu slunce naneste na listy, stonky a kmen. Za pár dní budou vaše rajčata chráněna před budoucími útoky.

Tento prostředek může mít také preventivní účely, aniž by poškozoval rostliny nebo životní prostředí.

Veselé zahradničení!