Pokud jde o zahradničení, mnoho lidí považuje plevel za nevítané vetřelce, které je třeba vymýtit. Některé plevele však mohou být pro vaši zahradu skutečně prospěšné. Zde je osm „plevelů“, o kterých byste si měli dvakrát rozmyslet, než je vytáhnete.

1. Pampelišky (Taraxacum officinale)

Pampelišky jsou často považovány za otravné vetřelce, ale ve skutečnosti jsou docela prospěšné. Jejich hluboké kořeny pomáhají provzdušňovat půdu a přinášet živiny z hloubky. Navíc jsou skvělým zdrojem nektaru pro včely a další opylovače. Listy a květy jsou také jedlé a lze je použít do salátů nebo čajů.

2. Jetel (Trifolium)

Jetel je fantastický plevel na vaší zahradě. Fixuje dusík v půdě a zlepšuje úrodnost ostatních rostlin. Jetel také přitahuje užitečný hmyz, jako jsou včely, a může působit jako půdní pokryv, snižuje erozi půdy a udržuje půdu vlhkou.

3. Portulaca oleracea (Portulaca oleracea)

Portulaka je nízko rostoucí sukulent, který se často vyskytuje v zahradách. Je vysoce výživný, obsahuje vysoké množství omega-3 mastných kyselin a vitamínů. Portulaku lze konzumovat syrovou v salátech nebo vařenou v různých pokrmech.

4. Ptačinec (Stellaria media)

Ptačinec je malá, nízko rostoucí rostlina, která se často objevuje brzy na jaře. Je jedlý a má jemnou chuť, takže se skvěle hodí do salátů. Ptačinec je také známý pro své léčivé vlastnosti, včetně zklidnění podráždění pokožky a podpory hojení.

5. Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva se může zdát jako nepříjemný plevel díky svému bodnutí, ale je vysoce prospěšná. Je bohatý na vitamíny a minerály a lze z něj připravit výživné čaje a polévky. Kopřiva také přitahuje užitečný hmyz a při kompostování ji lze použít jako přírodní hnojivo.

6. Jitrocel (Plantago major)

Jitrocel je odolný plevel, který často roste v utužené půdě. Má silné léčivé vlastnosti, zejména při léčbě ran a bodnutí hmyzem. Listy se dají použít čerstvé i sušené a jsou také dobrým zdrojem vitamínů a minerálů.

7. Lamb’s Quarters (album Chenopodium)

Jehněčí čtvrtky, známé také jako divoký špenát, jsou vysoce výživné a lze je v mnoha receptech použít místo špenátu. Je bohatý na vitamíny A a C, vápník a železo. Tento plevel může také zlepšit zdraví půdy tím, že čerpá živiny z hloubky půdy.

8. Fialky (Viola)

Fialky jsou často považovány za plevel, ale mají mnoho výhod. Jsou krásné, přitahují opylovače a lze je použít v bylinných lécích. Listy a květy fialky jsou jedlé a lze je použít do salátů nebo k přípravě sirupů a čajů.


Přijetím těchto prospěšných plevelů můžete zlepšit zdraví a biologickou rozmanitost vaší zahrady. Místo toho, abyste sáhli po přípravku na hubení plevele, zvažte, jak by vám tyto rostliny mohly pomoci vytvořit živější a udržitelnější zahradu.