Pěstování rajčat se může vyplatit, ale je důležité vyhnout se některým běžným nástrahám. Zde je osm chyb, kterým je třeba se vyhnout, abyste zajistili bohatou sklizeň rajčat:

1. Příliš časná výsadba

Příliš brzká výsadba rajčat, když je půda ještě studená, může zpomalit jejich růst a učinit je náchylnými k chorobám. Počkejte, dokud nebude teplota půdy trvale nad 60 °F (15 °C).

2. Špatné rozestupy

Rostliny rajčat potřebují k růstu dostatek prostoru. U přeplněných rostlin je pravděpodobnější, že se vyvinou choroby a přinesou menší plody. Umístěte rostliny ve vzdálenosti 18 až 24 palců od sebe.

3. Přemokření nebo podmáčení

Rajčata potřebují důslednou zálivku. Příliš mnoho vody může způsobit hnilobu kořenů, zatímco příliš málo vody může vést k hnilobě konce květů a dalším problémům. Zalévejte hluboce a pravidelně, udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou.

4. Nedostatek slunečního světla

Rajčata potřebují alespoň 6-8 hodin přímého slunečního záření denně. Pokud je vysadíte ve stínu, budou slabé rostliny s méně plody.

5. Ignorování kvality půdy

Rajčatům se daří v dobře propustné půdě bohaté na živiny. Otestujte svou půdu a upravte ji kompostem nebo organickou hmotou, abyste zlepšili její kvalitu.

6. Neprořezávání nebo školení rostlin

Správné prořezávání a výcvik mohou zlepšit cirkulaci vzduchu a vystavení slunečnímu záření, snížit riziko onemocnění a zlepšit produkci ovoce. Odstraňte výhonky a spodní listy, abyste zaměřili energii na růst ovoce.

7. Zanedbávání mulčování

Mulčování pomáhá zadržovat půdní vlhkost, potlačovat plevele a regulovat teplotu půdy. Kolem základny rostlin používejte organický mulč, jako je sláma, drcené listí nebo posekaná tráva.

8. Ignorování kontroly škůdců a nemocí

Pravidelně kontrolujte své rostliny, zda nevykazují známky škůdců a chorob. Včasná detekce a zásah mohou zachránit vaši úrodu. Používejte organické nebo chemické kontroly podle potřeby, aby byly vaše rostliny zdravé.

Vyvarováním se těchto běžných chyb můžete zlepšit své šance na úspěšnou a bohatou sklizeň rajčat. Veselé zahradničení!