Pampeliška: 20 zdravotních výhod tohoto běžného plevele

Pampeliška, která je často považována za otravný plevel na trávnících a zahradách, je ve skutečnosti elektrárnou výživy a má četné zdravotní přínosy. Každá část pampelišky – od jejích jasně žlutých květů až po robustní kořeny – je jedlá a je plná vitamínů, minerálů a antioxidantů. Zde je 20 důvodů, proč byste si měli dvakrát rozmyslet, než vytáhnete tyto houževnaté rostliny ze svého dvora:

 1. Bohaté na živiny : Pampelišky mají vysoký obsah vitamínů A, C a K a obsahují také vitamín E, folát a malá množství dalších vitamínů B.
 2. Silný antioxidant : Obsahují vysoké hladiny antioxidantu beta-karotenu, který poskytuje silnou ochranu před poškozením buněk a oxidačním stresem.
 3. Podporuje zdraví jater : Kořen pampelišky se tradičně používá k podpoře funkce jater odstraněním toxinů, obnovením hydratace a rovnováhy elektrolytů.
 4. Pomáhá při hubnutí : Vysoký obsah vlákniny a nízký obsah kalorií, takže jsou ideální pro ty, kteří chtějí zhubnout.
 5. Bojuje proti zánětu : Pampelišky obsahují různé sloučeniny, o kterých se předpokládá, že snižují zánět v těle.
 6. Snižuje hladinu cholesterolu : Některé studie naznačují, že pampeliška může snižovat cholesterol, který je důležitý pro celkové zdraví srdce.
 7. Reguluje hladinu cukru v krvi : Pampeliška obsahuje kyselinu čekanku a kyselinu chlorogenovou, sloučeniny, u kterých se ve studiích na zvířatech ukázalo, že pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi.
 8. Snižuje krevní tlak : Jako diuretikum zvyšuje produkci moči a snižuje krevní tlak.
 9. Posiluje imunitní systém : Pampelišky plné antioxidantů mohou pomoci posílit váš imunitní systém proti infekčním agens.
 10. Podporuje zdravé trávení : Tradičně se používá jako lék na ztrátu chuti k jídlu, zácpu a špatné trávení.
 11. Zdravá pokožka : Míza, známá jako pampeliškové mléko, je užitečná při léčbě kožních onemocnění, která jsou způsobena mikrobiálními a plísňovými infekcemi.
 12. Snižuje riziko rakoviny : Obsahuje sloučeniny, o kterých se vědci domnívají, že mohou snížit riziko vzniku rakoviny.
 13. Detoxikuje tělo : Působí jako přírodní diuretikum a vyplavuje toxiny z ledvin a jater.
 14. Bohaté na vlákninu : Podporuje zdravý pohyb střev a snižuje riziko rakoviny střev.
 15. Podporuje zdraví kostí : Dobrý zdroj vápníku a dalších minerálů důležitých pro hustotu a pevnost kostí.
 16. Zvyšuje vstřebávání železa : Obsahuje železo a vitamín C, z nichž druhý významně zvyšuje vstřebávání železa.
 17. Snižuje akné : Díky svým detoxikačním a protizánětlivým vlastnostem pomáhá čistit pokožku.
 18. Léčí otoky : Jeho diuretické účinky pomáhají při léčbě otoků a zánětů způsobených nadměrným zadržováním tekutin.
 19. Podporuje zdraví očí : Vysoká hladina beta-karotenu se přeměňuje na vitamín A, nezbytný pro zdravý zrak.
 20. Všestranné použití : Lze použít do salátů, čajů nebo jako vařená zelenina, která nabízí řadu způsobů, jak si užít jeho výhody.

Pampelišky jsou víc než jen obtěžování zahrady; jsou skutečnou superpotravinou, která může výrazně posílit vaše zdraví. Ať už vaříte pampeliškový čaj nebo si házíte zelí do salátu, začlenění této „plevele“ do vaší stravy je levný a účinný způsob, jak využít jejích léčivých vlastností. Nezapomeňte pořídit své pampelišky z oblastí, které nejsou vystaveny pesticidům, abyste si mohli bezpečně užívat jejich zdravotních výhod.