Množení hortenzií z řízků je oblíbený a ekonomický způsob, jak rozšířit svou zahradu nebo sdílet rostliny s přáteli a rodinou. Pomocí této jednoduché a účinné metody můžete stimulovat rychlé zakořenění řízků hortenzie a zajistit tak úspěšný proces množení s minimálním úsilím.

Jak na to:

  1. Vyberte zdravé řízky:   Vyberte si zdravé stonky bez chorob z vaší rostliny hortenzie pro množení řízkováním. Hledejte mladé, pružné stonky, nejlépe s několika sadami listů po délce.
  2. Připravte řízky:   Použijte čisté, ostré nůžky k odstranění řízků z rostliny hortenzie. Každý řízek by měl být dlouhý 4 až 6 palců a měl by obsahovat alespoň dvě sady listů. Odstraňte spodní listy z řízku, abyste odhalili uzel, kde se vytvoří kořeny.
  3. Ponoření do zakořeňovacího hormonu (volitelné):   Ačkoli to není nezbytně nutné, namáčení odříznutého konce každého řezu hortenzie do zakořeňovacího hormonu může pomoci stimulovat růst kořenů a zvýšit šance na úspěšné rozmnožování.
  4. Výsadba v květináči:   Naplňte malé květináče nebo tácy dobře stékající směsí. Propíchněte díru v půdě tužkou nebo podobným nástrojem, poté vložte odříznutý konec každé sazenice hortenzie do díry a jemně přitlačte půdu kolem základny, abyste ji zajistili na místě.
  5. Zajistěte dostatečnou vlhkost:   Po výsadbě sazenic hortenzie půdu dobře zalijte, abyste zajistili dobrý kontakt mezi půdou a sazenicemi a podpořili raný růst kořenů. Během procesu zakořeňování udržujte půdu neustále vlhkou, ale ne promáčenou.
  6. Vytvořte vlhké prostředí:   Chcete-li podpořit vlhkost a zabránit nadměrné ztrátě vlhkosti z listů, zakryjte hrnce nebo podnosy průhlednou plastovou kopulí nebo plastovým obalem. To pomáhá vytvořit mini skleníkový efekt, který podporuje vývoj kořenů.
  7. Umístění na nepřímé světlo:   Umístěte hrnce nebo podnosy na jasné místo s nepřímým světlem, mimo přímé sluneční světlo. Vyvarujte se vystavování sazenic silnému slunečnímu záření, mohlo by dojít k jejich vadnutí nebo vysychání.
  8. Monitorujte a čekejte:   Pravidelně kontrolujte vlhkost půdy a zamlžte listy, pokud se zdají suché. Buďte trpěliví, protože zakořenění řízků hortenzie může trvat několik týdnů. Jakmile se vytvoří kořeny a sazenice vykazují známky nového růstu, lze je přesadit do větších květináčů nebo přímo do zahrady.

Dodržováním těchto kroků budete moci snadno a efektivně množit hortenzie z řízků, což vám umožní rychle se těšit z nových rostlin na vaší zahradě. Tato metoda je ideální pro zahradníky všech úrovní dovedností a nabízí odměňující způsob, jak rozšířit svou sbírku hortenzií nebo sdílet krásu těchto milovaných rostlin s ostatními.