Komáři jsou nejen otravní, ale mohou také škodit vašemu zdraví, přenášejí nemoci jako Zika, západonilský virus a malárie. Naštěstí některé rostliny přirozeně odpuzují komáry svými jedinečnými vůněmi a oleji. Začlenění těchto rostlin do vaší zahrady nebo venkovních prostor může pomoci snížit přítomnost tohoto otravného hmyzu. Zde je 10 nejlepších rostlin odpuzujících komáry, které můžete zvážit:

  1. Citronella Grass – známá jako nejběžnější složka v repelentech proti komárům, citronelová tráva vydává silné aroma, které maskuje další atraktanty pro komáry a účinně je drží pryč.
  2. Levandule – Levandule se svou uklidňující vůní a krásnými fialovými květy odpuzuje komáry díky svým esenciálním olejům, které pro ně nejsou přitažlivé. Je to také skvělý doplněk do každé zahrady pro svou estetiku a vůni.
  3. Měsíčky – Měsíčky lékařské, které obsahují pyrethrum, složku běžně se vyskytující v repelentech proti hmyzu, nabízejí přírodní a dekorativní způsob, jak odradit komáry. Zasaďte je do květináčů a umístěte je blízko vstupních bodů do vašeho domova.
  4. Bazalka – tato bylinka nejen vylepší vaše pokrmy; také odpuzuje komáry. Bazalka vydává vůni, kterou komáři považují za obzvláště urážlivou. Zvláště účinné jsou odrůdy jako citronová bazalka a skořicová bazalka.
  5. Catnip – Výzkum naznačuje, že catnip je desetkrát účinnější než DEET v odpuzování komárů. Snadno se pěstuje a slouží jako pamlsek pro kočky.
  6. Máta peprná – Většina brouků pohrdá silnou vůní máty peprné. Kromě toho, že odpuzuje komáry, máta peprná má uklidňující účinek na kousnutí tím, že poskytuje přirozenou úlevu.
  7. Meduňka – známá pro svou citrónovou vůni obsahuje meduňku vysoké hladiny citronellalu, díky čemuž je velmi účinná při přirozeném odpuzování komárů. Buďte opatrní, protože to může být invazivní.
  8. Rozmarýn – Bylina, které se daří v horkém a suchém počasí, rozmarýn je ideální pro oblasti náchylné k suchu. Jeho dřevitá vůně je skvělá pro udržení komárů a jiných škůdců, jako jsou mrkvové mouchy a molice zelné.
  9. Česnek – I když výsadba česneku kolem vaší zahrady neposkytne okamžitou úlevu od komárů, jeho rostliny mohou pomoci komárům přirozeně odpuzovat, a to díky silné vůni, kterou vydávají.
  10. Muškáty – často doporučované jako repelent proti komárům, zvláště účinné jsou muškáty vonící po citronu (také známé jako Pelargonium citrosum). Jejich vůně je podobná citronele a může pomoci udržet komáry pryč.

Přidání těchto rostlin do vaší zahrady může poskytnout bezpečnější alternativu bez chemikálií ke komerčním repelentům proti komárům a zároveň zlepšit estetiku a biologickou rozmanitost vaší zahrady. Mějte na paměti, že zatímco tyto rostliny mohou pomoci snížit aktivitu komárů, jsou nejúčinnější, když se používají ve spojení s dalšími preventivními opatřeními, jako je odstranění stojaté vody a používání moskytiér nebo ventilátorů.