Množení olivovníků: Bez námahy vypěstujte nekonečné stromy jediným sekáním

 

Olivovník můžete množit donekonečna jen z malého řízku a je to mnohem jednodušší, než byste si mysleli. I ti bez zeleného palce mohou úspěšně rozmnožovat své olivovníky s minimálním úsilím.

Ideální podmínky pro přežití olivovníků Zatímco olivovníkům se nejlépe daří v teplejším podnebí jižní Itálie, jsou odolné a dokážou se přizpůsobit i méně příznivým podmínkám ve středních nebo dokonce severních oblastech. Díky této odolnosti je olivovník všestrannou volbou pro různá prostředí, ať už je vysazený v zemi nebo pěstován v květináčích pro ty, kteří mají omezený prostor.

Jednoduchá a nákladově efektivní metoda Proces množení olivovníků je přímočarý a ekonomický. Umožňuje přidat na zahradu nebo balkon více exemplářů, aniž byste museli opakovaně navštěvovat školku.

Typy množení Olivovníky lze množit dvěma hlavními způsoby: sexuálně prostřednictvím oplodnění samičí části květu, která kombinuje vlastnosti obou mateřských stromů, nebo vegetativně, kdy se nové rostliny klonují z částí stávajícího stromu, přičemž si zachovávají stejné vlastnosti.

Kroky k šíření z řezání

  1. Výběr řezu : Vyberte si zdravou větev z mohutného olivovníku, ideálně ročního se šťavnatou zelenou kůrou. Vyhněte se používání řízků ze suchých nebo nemocných stromů, protože to snižuje šance na úspěšné zakořenění.
  2. Příprava : Namočte řízek na 12 hodin do vody, abyste je připravili na výsadbu.
  3. Výsadba : Po namočení umístěte řízek do krabice naplněné speciální směsí půdy ze stejných dílů rašeliny, zeleninové zahradní zeminy a vyzrálého hnoje. Tento box by měl být udržován při kontrolované teplotě a denně zaléván.
  4. Zakořenění : Trvá asi dva měsíce, než řízek vytvoří kořeny. Během tohoto období zajistěte, aby byla půda trvale vlhká.
  5. Přesazování : Jakmile řízek zakoření, může být přesazen do zahrady, kde bude dále růst, sílit a nakonec přinášet ovoce.

Díky této metodě může každý rozšířit svou sbírku olivovníků a užívat si krásu a štědrost těchto odolných rostlin na svém vlastním dvorku.