Pěstování rajčat je obohacující zkušeností, ale dosáhnout velkých plodů a bohaté sklizně může být někdy náročné. Jedním jednoduchým a cenově výhodným způsobem, jak vylepšit rostliny rajčat, je použití vaječných skořápek. Zde je návod, jak mohou vaječné skořápky prospět vašim rostlinám rajčat a jak je efektivně využít.

Výhody používání vaječných skořápek

 1. Zdroj vápníku: Vaječné skořápky jsou bohaté na vápník, základní živinu pro rostliny rajčat. Vápník pomáhá předcházet hnilobě květů, což je častý problém u rajčat, kdy spodní část ovoce zčerná a hnije.
 2. Provzdušňování půdy: Drcené vaječné skořápky zlepšují strukturu půdy a provzdušňování, což umožňuje kořenům růst efektivněji a lépe absorbovat živiny.
 3. Odpuzovač škůdců: Ostré kousky vaječných skořápek mohou odradit škůdce s měkkým tělem, jako jsou slimáci a šneci, a ochránit tak vaše rostliny před poškozením.
 4. Přírodní hnojivo: Jak se vaječné skořápky rozpadají, uvolňují do půdy základní minerály, které působí jako hnojivo s pomalým uvolňováním.

Jak připravit vaječné skořápky pro vaši zahradu

 1. Sbírejte a čistěte: Zachraňte vaječné skořápky z vaší kuchyně. Důkladně je opláchněte, abyste odstranili zbytky vajec a nechte je zcela uschnout.
 2. Drcení: Po usušení rozdrťte vaječné skořápky na malé kousky. Pro jemnější konzistenci můžete použít ruce, váleček nebo kuchyňský robot.
 3. Skladování: Rozdrcené vaječné skořápky skladujte v nádobě, dokud je nebudete připraveni použít na zahradě.

Jak využít vaječné skořápky ve vaší rajčatové zahradě

 1. Výsadba: Při výsadbě sazenic rajčat nasypte do každé výsadbové jamky hrst drcených skořápek od vajec. To poskytuje mladým rostlinám přímý zdroj vápníku.
 2. Vrchní dresink: Rozdrcené vaječné skořápky rozmístěte kolem základny zavedených rostlin rajčat. Jak se rozkládají, budou pomalu uvolňovat vápník do půdy.
 3. Kompost: Přidejte vaječné skořápky do hromady kompostu. Časem se rozloží a obohatí váš kompost o vápník a další minerály.
 4. Tekuté hnojivo: Pro rychlé zvýšení vápníku namočte rozdrcené vaječné skořápky na několik dní do vody, abyste vytvořili tekuté hnojivo. Použijte tuto vodu k zavlažování rostlin rajčat.

Tipy pro používání vaječných skořápek

 • Důsledná aplikace: Během vegetačního období pravidelně aplikujte vaječné skořápky, abyste udrželi hladinu vápníku v půdě.
 • Kombinujte s dalšími doplňky: Vaječné skořápky dobře fungují s jinými organickými doplňky, jako je kompost a dobře shnilý hnůj.
 • Monitorujte pH půdy: Zatímco vaječné skořápky mohou pomoci neutralizovat kyselou půdu, je nezbytné sledovat pH půdy, abyste zajistili optimální podmínky pro pěstování rajčat.

Závěr

Použití vaječných skořápek ve vaší rajčatové zahradě je snadný a udržitelný způsob, jak zlepšit zdraví rostlin a zvýšit výnos. Tím, že poskytují stálý zdroj vápníku a zlepšují strukturu půdy, pomáhají vaječné skořápky prospívat rostlinám rajčat. Vyzkoušejte tuto jednoduchou techniku ​​a vychutnejte si tuto sezónu větší, zdravější a hojnější rajčata!

Vizuální průvodce

Zde je několik obrázků, které vás provedou celým procesem:

 1. Sbírání a čištění vaječných skořápek:
 2. Drcení vaječných skořápek:
 3. Použití vaječných skořápek na zahradě:
 4. Vrchní dresink s vaječných skořápek:

Vyzkoušejte tento přirozený přístup a sledujte, jak vaše rajčata vzkvétají!