Věděli jste, že jedlá soda může být velkým přínosem při péči o vaši zahradu? Zde je pět inovativních způsobů, jak jej efektivně využít.

Jedlá soda na zahradě Jak se zahradníci připravují na jaro, jedlá soda se objevuje jako přírodní a ekonomická pomůcka pro různé zahradnické úkoly. Podívejte se, jak může tato běžná kuchyňská přísada prospět vaší zahradě:

 1. Ekologický herbicid   Jedlá soda může být použita k bezpečnému odstranění plevele z vaší zahrady, aniž by došlo k poškození půdy. Jednoduše nasypte jedlou sodu přímo na plevel, zejména do mezer mezi dlaždicemi. Plevel uschne bez použití škodlivých chemikálií.
 2. Proti plísním   Jedlá soda známá pro své vlastnosti pohlcující vlhkost pomáhá předcházet růstu plísní na rostlinách. Smíchejte dvě polévkové lžíce jedlé sody na litr vody a nastříkejte tento roztok na rostliny týdně, abyste zabránili plísním.
 3. Repelent proti hmyzu   Jedlá soda také pomáhá při hubení škůdců:
  • Pro mravence   : Smíchejte jeden díl jedlé sody se dvěma díly cukru a posypte v blízkosti stezek nebo mravenišť.
  • Na mšice   : Vytvořte sprej rozpuštěním jedné lžíce jedlé sody a jedné lžíce olivového oleje v půllitru vody. Aplikujte na postižené rostliny a opakujte podle potřeby, dokud mšice nezmizí.
  • Pro škůdce zelí   : Smíchejte jedlou sodu s moukou ve stejných částech a posypte rostliny, jako je zelí, abyste je ochránili před škůdci.
 4. Čistič hrnců   Vyčistěte své hrnce jedlou sodou, která účinně odstraní vodní kámen a nečistoty. Vytvořte čisticí pastu s jedlou sodou, octem a kyselinou citronovou. Tuto směs naneste na květináče, nechte 30 minut působit a poté vydrhněte kartáčem, abyste získali čisté, lesklé výsledky.
 5. Čistič rostlin   U rostlin s velkými listy pomáhá jedlá soda odstranit prach a nečistoty. Lžičku jedlé sody rozpusťte v litru vody a posypte listy. Každý list otřete měkkým bavlněným hadříkem, aby rostliny zůstaly svěží a živé.

Hydrogenuhličitan sodný se ukazuje jako všestranné a ekologické řešení pro udržení krásné a zdravé zahrady.