Časté chyby při výsadbě paprik, které vás mohou stát úrodu

V dnešním příspěvku proberu časté chyby při výsadbě paprik, které mohou výrazně ovlivnit jejich výkonnost a sdílet podmínky, které papriky obecně nemají rády. Tento článek byl inspirován žádostí mé předplatitelky Eleny.

Papriky klíčí velmi pomalu a někdy nevyklíčí vůbec. Proces od výsevu až po objevení prvních klíčků obvykle trvá 10 až 14 dní, i když se může lišit v závislosti na kvalitě semene a u některých semen trvá klíčení ještě déle.

Mám techniky pro ošetření zvláště nepoddajných semen pro podporu rychlejšího klíčení, o které se s vámi podělím.

Zde je důvod, proč vaše semena papriky nemusí klíčit:

  1. Stará nebo nekvalitní semena: Semena vždy nakupujte od renomovaných dodavatelů a kontrolujte datum spotřeby. Pokud si sbíráte vlastní semínka, vybírejte pouze zdravé rostliny a skladujte je v papírových sáčcích perforovaných kvůli větrání. (Toto je můj preferovaný způsob).
  2. Nesprávný výběr semen – Ujistěte se, že jste vybrali správná semena pro vaše pěstební podmínky.
  3. Nevhodná půda: Paprikám se daří v lehké, kypré, prodyšné půdě. Používám směs 10 dílů vysoké rašeliny, 1 dílu vermikompostu a 1 dílu perlitu, s trochou říčního písku. Tato směs se mi v průběhu let osvědčila.

Nepoužívejte zahradní zeminu, protože je často příliš těžká a může bránit klíčení.

Chyby, které mohou zničit vaši úrodu pepře

  1. Nesprávná doba výsadby: Doba výsadby se liší v závislosti na odrůdě papriky. Například kostkovité odrůdy mohou dozrát 140 až 150 dní, zatímco kuželovité odrůdy 100 až 110 dní. Začínám sít v únoru, protože jsem v oblasti středního Povolží; jižní oblasti mohou začít dříve.
  2. Příliš časné krmení sazenic: Nově vyklíčené sazenice obecně nepotřebují další živiny, protože dokážou ze semene a půdy získat to, co potřebují. Před krmením počkejte alespoň dva týdny po přesazení nebo dokud se neobjeví 2 až 4 pravé listy.
  3. Křížová kontaminace: Nikdy nesázejte sladkou papriku a papriku společně, protože sladké odrůdy mohou mít pikantní chuť.
  4. Nesprávná hloubka setí: vysévejte do hloubky 0,5 až 1 centimetr. Semena, která jsou příliš mělká, mohou vyschnout a nevyklíčit, zatímco příliš hluboká semena nevyklíčí vůbec.
  5. Přemokření: Po výsadbě se vyhněte přemokření, protože rozmočená půda může snížit dostupnost kyslíku a zpomalit klíčení. Nadměrná vlhkost může také způsobit hnilobu semen a houbové choroby, jako je vadnutí.
  6. Větrání a regulace teploty: Pokud semena zakrýváte, nezapomeňte je pravidelně větrat, abyste zabránili kondenzaci. Udržujte teplotu klíčení 25 až 27 stupňů Celsia. Nižší teploty mohou zpomalit klíčení.

Pokud se sazenice stanou nohatými, což je vzácné, můžete je v době přesazování zakopat až k děložním listům, pokud stonek neztvrdne. To může povzbudit silnější kořeny.

Osvětlení: I když předpokládám, že jste si vědomi důležitosti dobrého osvětlení, přidání doplňkového osvětlení může být prospěšné, pokud je to možné.

Klíčení semen předem může být výhodné, protože umožňuje včasnou identifikaci životaschopných semen, což šetří místo a námahu.

Vyvarováním se těchto běžných chyb můžete zvýšit své šance na pěstování zdravých sazenic a na bohatou úrodu paprik. Nezapomeňte se přihlásit k odběru dalších zahradnických tipů a triků. Hodně štěstí s vašimi sazenicemi a vašimi dalšími zahradními projekty!