Bazalka by se nikdy neměla sklízet určitým způsobem, protože může způsobit rychlé zkažení. Zahradníci jsou dobře zběhlí ve správných technikách pěstování bazalky, což zajišťuje, že její svěží listy zůstanou živé. Pojďme prozkoumat nesprávné metody sklizně a jak udržet rostliny bazalky prosperující.

Při sklizni bazalky je nezbytné dodržovat specifický přístup, aby se zabránilo předčasnému zkažení a podpořilo se pokračování růstu. Dále je nezbytné věnovat zvláštní pozornost zálivce, protože bazalka je citlivá na stagnaci vody.

Abyste zabránili hnilobě kořenů a podpořili bohatý růst listů, je nutné bazalku v případě potřeby znovu zasadit. Přenesení do většího květináče umožňuje kořenům expandovat a posilovat rostlinu, což v konečném důsledku podporuje zdravější listy.

Umístění bazalky na slunné místo je životně důležité pro její optimální růst, protože vyžaduje minimálně 10 až 12 hodin slunečního světla denně. Ať už jsou umístěny na okenním parapetu, balkonu nebo zahradě, je nezbytné zajistit dostatek slunečního záření.

Přestože se bazalce daří ve vlhkých podmínkách, je třeba se vyvarovat nadměrné zálivky, aby nedocházelo k hnilobě kořenů. Pravidelné zavlažování a hnojení jednou za dva týdny pomáhají udržovat zdraví a vitalitu rostlin.

Častá sklizeň bazalkových listů podporuje pokračující růst, přičemž nové listy raší místo sklizených. Je nezbytné ponechat část listů neporušenou během každé sklizně, aby se usnadnila pokračující produkce listů.

Zabránění kvetení bazalky je zásadní pro udržení produkce listů. Prořezávání nebo odstraňování poupat při jejich tvorbě povzbuzuje rostlinu, aby se zaměřila na pěstování listů, spíše než na produkci semen.

Dodržováním těchto pokynů si můžete zajistit bohatou zásobu listů bazalky pro kulinářské použití. Přebytečnou bazalku lze navíc skladovat v mrazničce, aby si zachovala její chuť pro budoucí použití.