Opětovné použití banánových slupek: 34 praktických a ekologických způsobů

Banánové slupky jsou všestranné a lze je znovu použít v mnoha aspektech života, od zahradničení po domácí práce, kuchyňské aplikace a péči o pleť. Místo toho, abyste je zahodili, je čas využít jejich plný potenciál. Objevte 34 ekologických způsobů, jak znovu využít banánové slupky.

Banánové slupky: cenný zdroj Proč plýtvat slupkami od banánů, když nabízejí spoustu výhod? Banánové slupky bohaté na vitamín B6, pektin a draslík jsou nejen výživné, ale také velmi prospěšné pro různé účely. Po konzumaci lze banánové slupky využít různými způsoby, od vylepšování zahrad až po pomoc s vařením a rutinou osobní péče.

Opětovné použití banánových slupek neznamená jen být šetrný k životnímu prostředí; Je to také krok ke snížení odpadu. S rostoucím povědomím o nakládání s odpady si stále více lidí uvědomuje důležitost efektivního využívání zdrojů.

Nutriční hodnota banánových slupek Nepodceňujte nutriční hodnotu banánových slupek. Obsahují železo, draslík, vápník, vitamíny A, B, C a K, dále mangan, vlákninu, antioxidanty a měď. Banánové slupky navíc poskytují tryptofan, protein přeměněný na serotonin, přírodní relaxant.

Pro nejlepší zdravotní přínosy se rozhodněte pro organické banány, abyste se vyhnuli působení škodlivých látek.

Znovu použijte banánové slupky: 34 způsobů

Použijte je doma Banánové slupky nabízejí praktická řešení pro každodenní domácí práce.

 1. Údržba obuvi: Vraťte lesk koženým botám tak, že je potřete vnitřkem banánové slupky a osušíte měkkým hadříkem.
 2. Leštění stříbra: Smíchejte vodu s banánovou slupkou, abyste vyleštili rezavé stříbrné nádobí, nebo před leštěním otřete vnitřek banánové slupky přímo o stříbrné kousky.
 3. Pasti na moly: Zavěste proužky banánových slupek v oblastech zamořených moly; Můry přitahuje obsah cukru.
 4. Čištění vody: Použijte banánové slupky k absorbování těžkých kovů z kontaminované vody, čímž ji účinně čistíte.

Znovu je použijte v kuchyni Banánové slupky jsou jedlé a mohou zlepšit kulinářské výtvory.

 1. Banánový ocet: Vytvořte banánový ocet tak, že banánové slupky necháte týden macerovat v bílém octě a poté je přefiltrujete, abyste vytvořili přírodní salátový dresink.
 2. Zjemňovač masa: Před vařením přidejte do pokrmů banánovou slupku, aby bylo maso měkké.
 3. Kulinářské lahůdky: Vyzkoušejte recepty s banánovými slupkami, například je uvařte, aby změkly, a zapracujte je do pokrmů.
 4. Ingredience na smoothie: Banánové slupky uvařte, aby změkly, a poté je smíchejte s jiným ovocem a zeleninou, abyste přidali vlákninu a vitamíny.
 5. Ingredience na dort: Zahrňte vařené banánové slupky do receptů na dorty pro lahodnou banánovou chuť.
 6. Nálev na podporu spánku: Uvařte banánové slupky a vypijte nálevovou vodu před spaním, abyste podpořili relaxaci.
 1. Hnojivo na rostliny: Banánové slupky nakrájejte na proužky a zakopejte je v blízkosti rostlin, abyste získali základní živiny pro kvetení a plodování.
 2. Krmivo pro zvířata: Používejte banánové slupky jako krmivo pro hospodářská zvířata, jako jsou slepice, prasata a králíci, nebo je sušte pro pozdější použití.
 3. Kompostovací materiál: Banánové slupky nasekejte na malé kousky a přidejte do kompostu; Rychle se rozkládají a obohacují kompost o draslík.
 4. Tekuté hnojivo: Banánové slupky namočte na deset dní do vody, poté tekutinu zřeďte a použijte jako hnojivo pro rostliny.
 5. Čistič rostlin: Otřete banánové slupky o listy pokojových rostlin, abyste je vyčistili a oživili, zanechávají je lesklé a obohacené o vitamíny.
 6. Přilákejte motýly: Umístěte banánové slupky do zahrad, abyste přilákali motýly a dodali venkovním prostorům přirozenou krásu.
 7. Odpuzovač červů: Zavěste banánové slupky z ovocných stromů, abyste odradili červy a snížili potřebu pesticidů.
 8. Repelent proti mšicím: Kousky banánové slupky zahrabejte pod rostliny, abyste odpudili mšice a další škůdce.

Opětovné použití banánových slupek pro osobní péči Banánové slupky nabízejí přírodní řešení pro péči o pleť a drobné neduhy.

 1. Bělení zubů: Potřete zuby vnitřkem banánové slupky, abyste odstranili skvrny a zesvětlili sklovinu.
 2. Hydratační krém na obličej: Aplikujte banánovou slupku na obličej, abyste vyčistili a hydratovali pokožku, nebo vytvořte hydratační masku smícháním s olejem ze sladkých mandlí.
 3. Odstraňovač nikotinových skvrn: Použijte banánovou slupku k odstranění žlutých skvrn na prstech a nehtech způsobených nikotinem.
 4. Úleva od kousnutí hmyzem: Umístěte banánovou slupku na kousnutí nebo vyrážky, abyste zklidnili podráždění a vyživili pokožku.
 5. Léčba bradavic: Zakryjte bradavice kousky banánové slupky, aby přirozeně zmizely.
 6. Odstranění třísek: Omotejte banánovou slupku kolem třísky, aby se slupka změkčila a dala se snadněji odstranit.
 7. Léčba akné: Třete banánovou slupku na pokožku náchylnou k akné, abyste snížili zánět a bojovali proti akné.
 8. Úleva od lupénky a ekzému: Aplikujte banánovou slupku na postižená místa, abyste zmírnili příznaky kožních onemocnění.
 9. Redukce tmavých kruhů: Umístěte plátky banánu pod oči, abyste redukovali tmavé kruhy a tónovali vaši pokožku.
 10. Léčba modřin: Přiložte banánovou slupku na modřiny, abyste snížili otoky a podpořili hojení.
 11. Prevence vrásek: Umístěte kousky banánové slupky na pokožku, abyste ji vyživili a pomohli předcházet vráskám.
 12. Výživa vlasů: Vytvořte si vlasovou masku z banánové slupky pro posílení a dodání lesku vašim vlasovým pramenům.
 13. Léčebná pomůcka: Použijte banánovou slupku jako obklad na popáleniny, řezné rány a bodnutí, abyste urychlili proces hojení.
 14. Úleva od bolesti hlavy: Přitiskněte banánovou slupku na čelo nebo spánky, abyste zmírnili bolesti hlavy.

Zlepšení trávicího zdraví a zotavení po spálení od slunce Banánové slupky nabízejí další zdravotní výhody.

 1. Pomoc při trávení: Banánové slupky konzumujte ve smoothies nebo nálevech, abyste stimulovali trávení a zlepšili střevní průchod.
 2. Úleva od spálení sluncem: Jemně naneste vnitřek banánové slupky na spálenou pokožku, abyste ji zklidnili a podpořili hojení.

Začlenění banánových slupek do různých aspektů života nejen minimalizuje odpad, ale také maximalizuje jejich potenciální výhody. Od domácích prací až po osobní péči a zahradu, banánové slupky se ukázaly být cenným zdrojem pro život šetrný k životnímu prostředí.