Vytváření vlastních domácích hnojiv je skvělý způsob, jak krmit vaše rostliny přírodními živinami a zároveň recyklovat kuchyňské zbytky a další odpad z domácnosti. Zde je 20 snadno dostupných ingrediencí, které můžete použít k výrobě účinných rostlinných hnojiv doma:

 1. Kávová sedlina – bohatá na dusík, kávová sedlina může být posypána přímo do půdy nebo přidána do vašeho kompostu.
 2. Vaječné skořápky – Drcené vaječné skořápky dodávají do půdy vápník, který je životně důležitý pro růst rostlinných buněk.
 3. Banánové slupky – S vysokým obsahem draslíku lze banánové slupky zahrabat celé blízko kořenů rostlin nebo je namočit do vody, aby se vytvořilo tekuté hnojivo.
 4. Varná voda – Voda používaná k vaření zeleniny obsahuje živiny. Nechte vychladnout a použijte k zalévání rostlin.
 5. Dřevěný popel – Dřevěný popel z krbu lze v malých množstvích přisypat, aby se do půdy přidal draslík a vápník.
 6. Akvarijní voda – Při výměně vody ve sladkovodním akváriu použijte starou vodu pro rostliny, protože je bohatá na dusík a další živiny.
 7. Epsomská sůl – zdroj hořčíku a síry, epsomská sůl může být rozpuštěna ve vodě a použita ke krmení rostlin, čímž podporuje zdravý růst.
 8. Posekaná tráva – Při rozkladu posekaná tráva uvolňuje dusík zpět do půdy.
 9. Plíseň listová – Rozložené listy (plíseň listů) obohacují půdu a zlepšují její strukturu.
 10. Zelený čaj – Slabý roztok zeleného čaje může rostlinám poskytnout živiny. Ujistěte se, že používáte neslazený čaj.
 11. Melasa – Přidání melasy do kompostu nebo její zředění ve vodě může pomoci zvýšit mikrobiální aktivitu a poskytnout draslík.
 12. Plevel – Plevel namočený ve vodě vytváří na živiny bohatý „plevelový čaj“. Jen se ujistěte, že plevel nešel semeno.
 13. Kompost – Pravidelné kompostování kuchyňského a zahradního odpadu poskytuje vyváženou směs základních živin a zlepšuje strukturu půdy.
 14. Mořské řasy – Čerstvé nebo sušené mořské řasy lze propláchnout (pro odstranění soli) a přidat do kompostu nebo namočit do vody, aby se vytvořilo tekuté hnojivo bohaté na stopové minerály.
 15. Želatina – Neochucená želatina je zdrojem dusíku. Rozpusťte ho ve vodě a vytvořte krmivo bohaté na bílkoviny.
 16. Ocet – Zředěný ocet (nejlépe jablečný) může pomoci zvýšit kyselost půdy a poskytnout rostlinám železo.
 17. Sušené mléko – Sušené mléko je dobrým zdrojem vápníku a lze jej nasypat přímo do půdy nebo rozpustit ve vodě.
 18. Kukuřičná lepková moučka – vedlejší produkt zpracování kukuřice, kukuřičná lepková moučka může sloužit jako přírodní preemergentní inhibitor plevele a hnojivo.
 19. Kuřecí trus – Dobře kompostovaný slepičí trus je hnojivo s vysokým obsahem dusíku, ale mělo by být používáno střídmě, aby nedošlo ke spálení rostlin.
 20. Popel z papíru – Popel ze spáleného nelesklého papíru lze použít v malých množstvích k přidání draslíku a pomoci při kontrole škůdců.

Používáním těchto domácích řešení nejenže poskytujete svým rostlinám základní živiny, ale také přispíváte k udržitelnějšímu zahradnictví.