Okurky jsou oblíbenou a osvěžující zahradní zeleninou, ale jejich pěstování může být poněkud složité, pokud si nedáte pozor. Vyvarujte se těchto 20 běžných chyb, které vám pomohou zajistit zdravou a produktivní úrodu okurek:

 1. Výběr špatné odrůdy : Ne všechny odrůdy okurek jsou vhodné pro každé klima nebo zahradní prostor. Vyberte si odrůdy, které jsou vhodné pro vaše pěstitelské podmínky.
 2. Ignorování přípravy půdy : Okurkám se daří v dobře odvodněné půdě bohaté na organickou hmotu. Nepřipravení půdy kompostem nebo dobře shnilým hnojem může bránit růstu.
 3. Příliš časná výsadba : Okurky jsou citlivé na chlad. Jejich výsadba před datem posledního mrazu může vystavit sazenice škodlivým nízkým teplotám.
 4. Přeplněné sazenice : Okurky potřebují prostor k růstu. Jejich výsadba příliš blízko může vést ke špatné cirkulaci vzduchu a zvýšit riziko onemocnění.
 5. Ignorování úrovně pH : Okurky preferují pH půdy mezi 6,0 a 7,0. Ignorování pH může vést k problémům s příjmem živin a špatnému růstu.
 6. Nepoužívat mřížovinu : Okurky těží z vertikálního růstu. Bez podpory se mohou stát náchylnými k chorobám a škůdcům.
 7. Nerovnoměrné zavlažování : Okurky vyžadují stálou vlhkost. Nepravidelná zálivka může způsobit stres a vést k hořkosti ovoce.
 8. Přemokření : Příliš mnoho vody může udusit kořeny a podporovat houbové choroby. Ujistěte se, že je vaše půda vlhká, ale ne podmáčená.
 9. Zanedbávání mulče : Mulčování pomáhá zadržovat půdní vlhkost a potlačuje plevel. Vynechání mulče může způsobit, že okurky budou zranitelnější vůči teplu a konkurenci plevelů.
 10. Ignorování potřeb hnojiv : Okurky jsou těžké krmítka. Nehnojení nebo používání nesprávného typu hnojiva může ovlivnit jejich růst a produkci plodů.
 11. Výsadba ve špatném světle : Okurky potřebují plné slunce, aby dobře rodily. Výsadba ve stinných oblastech může mít za následek méně okurek.
 12. Umožnit plevelům soutěžit : Plevele soutěží o živiny a vodu. Nekontrolování plevele může vážně ovlivnit růst okurek.
 13. Ignorování škůdců : Okurky přitahují několik škůdců, jako jsou brouci okurkové a mšice. Neřízení škůdců může vést k významným škodám.
 14. Přehlížející choroby : Choroby, jako je padlí a bakteriální vadnutí, mohou rostliny okurky devastovat. Rostliny pravidelně sledujte a pokud se objeví známky onemocnění, jednejte rychle.
 15. Nerotující plodiny : Výsadba okurek na stejném místě každý rok může zvýšit hromadění chorob a škůdců. Střídejte plodiny ročně.
 16. Sklizeň příliš pozdě : Přezrálé okurky mohou být hořké a semenné. Okurky sklízejte, když jsou středně velké a ještě pevné.
 17. Používání kontaminovaného nářadí : Používání špinavého zahradního nářadí může šířit nemoci. Nástroje pravidelně čistěte a dezinfikujte.
 18. Ignorování doprovodných rostlin : Výsadba okurek v blízkosti prospěšných společníků, jako jsou měsíčky nebo lichořeřišnice, může pomoci odpudit škůdce.
 19. Zapomínání na kontrolu zralosti : Pravidelně kontrolujte rostliny a sklízejte okurky ve správný čas, abyste získali nejlepší chuť.
 20. Zanedbání péče na konci sezóny : Na konci sezóny vyčistěte staré rostliny a zbytky, abyste zabránili přezimování chorob.

Vyvarováním se těchto běžných chyb si můžete vychutnat zdravou úrodu okurek, která produkuje spoustu čerstvých okurek pro vaše saláty a letní pokrmy!