Kdo by neznal Tiramisu, tento jedinečný italský dezert. Tentokrát jsem se rozhodla udělat ho podle odborníka z italské relace S Italem v kuchyni. Nesehnala jsem sice piškoty Savoiardi, tak jsem použila klasické. Musím se přiznat, že toho amaretto jsem tam šoupla o trochu víc 🙂 K tomu, že se používají do tohoto dezertu syrová vejce, žádné námitky nemám, je třeba používat čerstvé suroviny a vyhnout se špíně ze skořápky, proto vajíčka důkladně omyjte a osušte. A ať vás ani nenapadne vyměnit mascarpone za pomazánkové máslo, je to přísně zakázáno!!! 🙂 Autor: Adkas

SUROVINY

5 ksvejce
5 PLkr. cukr
500 gmascarpone
2 PLmletá káva
200 mlvařící voda
dle potřebySavoiardi piškoty
2-3 panákyamaretto
špetkasoli
kakao na posypání

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Nejdříve uvaříme kávu, kterou necháme vychladnout. 2 PL mleté kávy zalijeme 200 ml vroucí vody.
  2. Před dalším použitím scedíme a ochutíme Amarettem.
  3. Bílky a žloutky oddělíme. Do žloutků přidáme cukr a šleháme mixérem na nejnižších otáčkách, dokud se cukr nerozpustí a žloutky jsou pěkně do pěny nadýchané. Přidáme mascarpone a jemně, ručně krouživými pohyby jemně otáčíme, dokud se mascarpone nespojí se žloutky. Zde bych chtěla poznamenat, že mascarpone NIKDY nešleháme mixérem. Při šlehání mixérem mascarpone zřídne.

  4. Bílky vyšleháme se špetkou soli do tuhé pěny. Dobře vyšlehané bílky přidáme do žloutkové hmoty s mascarpone a opět, jemně ručně vmícháme a spojíme. Buďte trpěliví, výsledek stojí určitě za to 🙂

  5. Můžeme začít vrstvit do vhodné mísy nebo do poháru. Na dno uložíme piškoty, které jsme předem namočili do kávy s Amarettem. Máčíme pouze tu část piškoty, která je posypaná cukrem. Na piškoty navrstvíme krém, opět naskládáme piškoty a znovu krém. Vrch posypeme kakaem (posypeme přes síto, vypadá to hezčí).

  6. Nejdříve jsem dělala tiramisu na plech, pak jsem přemýšlela, co se zbylým krémem, tak jsem vytáhla poháry a plnila ty a musím říci, že v pohárech se mi tento dezert líbí mnohem víc.

Můj blog: Adkas-tastyfood