V lednici mi zbylo několik bílků a tak jsem přemýšlela, co s nimi. Jako první mě napadla bezé roláda, ale tentokrát jsem ji skusila v bezlepkové variantě. Mouku jsem nahradila mandlovou mouku, šlehačku vylepšila strouhanou čokoládou a luxusní dezert byl za “pár minut” na stole 🙂 A když říkám pár minut, tak to myslím doslova 🙂 Příprava rolády zabere opravdu jen chvilku. Peče se velmi krátce, vychladne za pár minut a na rozležení jí stačí slabé dvě hodiny. Těsto je velmi tenké, jemně ořechové, se spoustou šlehačky. Věřte mi, že u jednoho kousku nezůstanete.

SUROVINY

Roládový plát:
140 gbílků
50 gmandlové mouky (mleté loupané mandle)
40 gmletých vlašských ořechů
80 gcukru krupice
Šlehačková náplň s čokoládou:
250 mlsmetany ke šlehání 33%
80 gmascarpone
lžícecukru krupice
30-40 ghořké čokolády 50-60%, nastrouhané
čokoláda + ořechy na ozdobu

POSTUP PŘÍPRAVY

 1. Těsto:
  Troubu předehřejte na 200 stupňů, plech vyložte pečícím papírem. Bílky vyšlehejte za postupného přidávání cukru do pevného sněhu. Zpočátku šlehejte při nižších otáčkách, jakmile se vytvoří pěna, začněte přisypávat cukr a otáčky zvyšte.
 2. Stěrkou vmíchejte mleté mandle i ořechy a dobře promíchejte. Těsto rozetřete rovnoměrně na plech. Nechte vyšší vrstvu, protože při pečení se těsto sníží (speče).
 3. Dejte péct do vyhřáté trouby na 8-10 minut, až je hezky dozlatova.
 4. Ihned po vytažení z trouby překlopte na čistý arch papíru posypaný moučkovým cukrem a nechte vychladnout.
 5. Náplň:

  Smetanu, mascarpone a lžíci cukru dejte do misky a společně vyšlehejte do tuha. Čokoládu nastrouhejte a opatrně vmíchejte do ušlehané šlehačky.
  Z vychladlého plátu sloupněte pečící papír a šlehačku rovnoměrně rozetřete. Pomocí pečícího papíru srolujte a dejte i s papírem chladit do lednice alespoň na dvě hodiny.
 6. Poté roládu z papíru vybalte a ozdobte rozpuštěnou čokoládou a sekanými ořechy. Můžete servírovat 🙂

Zdroj: Víkendové pečení