Pokud máte v oblibě vánoční cukroví s kokosem, můžete vyzkoušet. Já je peču nejen na Vánoce, ale i během roku. Jsou fantastické, jen ta dnešní cena másla je hrozná. Někdo máslo zaměňuje za ztužený tuk a také si je chválí, asi budu muset vyzkoušet i já. Případně si vyrobit vlastní máslo ze smetany a pak to co zůstane zpracovat dál. Zabiju tak dvě mouchy jednou ranou. Autor: Janaha

SUROVINY

100 gjemně strouhaný sušený kokos
250 gmáslo
250 ghladká mouka
100 gmoučkový cukr
100 gbramborový škrob
2-3 lžícerumu
moučkový cukr smíchaný s vanilkovým na obalování (množství dle potřeby)

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. V misce rukama zamícháme těsto. Rum přidávejte postupně po lžících, podle potřeby. Těsto přeložíme na pomoučený vál, vytvoříme bochník, zabalíme do potravinářské fólie a dáme na půlhodinku do chladničky zchladit.
  2. Potom těsto vybereme z chladničky, necháme ho chvíli odstát, aby trochu povolilo a na pomoučeném vále ho opatrně rozválíme na tloušťku asi 5 – 6 mm.
  3. Formičkami vykrajujeme menší kolečka o průměru 4 – 5 cm, vykrojíme jim i střed (udělám věnečky) a ukládáme je na plech vyložený pečícím papírem.
  4. Vidličkou udělám na každém věnci rýhování a upečeme. Pekla jsem na 180 ° asi 10 minut podle velikosti (řiďte se svojí troubou – každá trouba peče jinak). Nepečte je zbytečně dlouho, pečivo by mělo i po upečení zůstat svrchu pěkné bílé, pouze odspodu upečené do světlehnědá. Upečené pečivo necháme na plechu trochu vychladnout a potom obalíme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým, podobně jako vanilkové rohlíčky. Vychladlé pečivo skladujeme v chladu ve vzduchotěsné nádobě.
  5. Poznámka: Toto těsto je bez vajíčka, věnečky jsou proto hezké bílé a díky bramborovému škrobu v těste zase při pečení pěkně drží tvar. Pečivo doporučuji upéct trochu dříve před Vánocemi, potřebuje pár dní na rozležení.