Ale koláčky jsem slíbila, takže i kdybych měla padnout na hubu, prostě budou… :D Samozřejmě že nemohly být pouze obyčejné, to je asi moje diagnóza, že s každým dezertem se musím pořádně vyhrát. Tentokrát jsem z drobenky tvořila malé kuličky a souměrně je ukládala na koláčky. Trvalo to sice déle, ale o to hezčí byly na talíři. Sice krátce, protože moji pažravci je kradli jedna radost, ale nevadí :) Autor: Danka

SUROVINY

Těsto:
400 ghladké mouky
50 gpolohrubé mouky
2 lžícekrystalu
200 mlvlažného mléka
3 ksžloutky
100 gmajonézy
1 kostkačerstvého droždí
špetkasoli
1 sklenicedomácích švestkových povidel
rum dle chuti
Na zdobení tukovým těstem:
100 gpolohrubé mouky
50 gmoučkového cukru
1 bal.vanilkový cukr
50 gzměklého másla
1 lžícebílku

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Těsto zpracováno a vykynuto v pekárně. Z vykynutého tvořit malé kuličky a dlaní zploštit na plechu s pečícím papírem, každý plech pak zakrýt igelitem proti osychání. Z této dávky jsem udělala 50 malých koláčků (na 2 velké plechy).
  2. Když budete mít všechny koláčky na plechu, začnete postupně vždy do těch nejvykynutějších koláčků tvořit důlky na povidla (já dělám postaru jako moje babička…vajíčkem , krok 1), pak potřete okraje bílkem, naplníte povidly, posypete drobenkou a pečete asi 20 minut na 160 stupňů. Jeden plech se peče, další připravujete, tzn. důlky, potřít, naplnit, posypat atd…
  3. Tukové těsto:
    “Uhňácáme” rukama jakési těsto a na chvilku ho vložíme do ledničky. Poté z něj válíme v prstech malinké kuličky (asi jako hrášek).
  4. Ty po potření koláčků bílkem pokládáme po obvodu místo drobenky (množství mělo stačit na tuto várku koláčků, já asi dělala kuličky větší, takže na pár koláčků se nedostalo, posypala jsem je tedy klasickou drobenkou).