Tak na tenhle koláček jsem se už moc a moc těšila. Věřte, že je to prostě jedním slovem lahoda… Čekala jsem už jen na domácí švestky, které jsem měla slíbené od mé nejlepší kamarádky. Z jedné pořádně velké dávky jsem uvařila povidla a druhou polovinu jsem si odložila na sladké dobroty. Jedna dobrota je právě tato. Luxusní obrácený švestkový koláč se zakysanou smetanou a pořádnou dávkou čokolády navrchu. Autor: Danka

SUROVINY

Základ:

cca 700 gšvestek (omýt a vypeckovat)
3 lžícekrystalu
3 lžícedětské krupičky

Těsto:

4 ksvejce
160 gkrystalu
100 mloleje
100 mlhorké vody
250 gpolohrubé mouky
1 bal.prášek do pečiva
špetkasoli

Dále:

4 kelímkyzakysaná smetana
3 bal.vanilkový cukr
50 gstrouhaná čokoláda

Mimo to:

2 lžíceholandského kakaa
2 lžíceteplé vody

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Švestky vyskládat na pečícím papírem vystlaný menší hluboký plech (32x22cm) řezem nahoru, posypat cukrem a vložit na 15 minut do trouby vyhřáté na 200 stupňů. Poté posypat dětskou krupičkou, zalít světlým těstem, poté nalít tmavé těsto a péct 20 minut na 180 stupňů.
  2. Vychladlé obrátit (já vyklopila do stejně velkého hlubokého plechu), sejmout papír, potřít oslazenou zakysanou smetanou (použila jsem 3 kelímky zakysanky a 3 balíčky vanilkového cukru), posypat strouhanou čokoládou (použila jsem asi 50g hořké na vaření z Lidlu) a nechat v lednici zatuhnout.
  3. Žloutky vyšlehat do husté pěny, přišlehat horkou vodu a olej a poté vmíchat mouku s práškem do pečiva a nakonec sníh z bílků, ušlehaný se špetkou soli. Rozdělit na dvě poloviny a jednu obarvit kakaem, rozmíchaným ve dvou lžících teplé vody (těsto se tak lépe probarví). Na švestky nalít nejdříve světlé a pak i tmavé těsto.