Dnes nám přišli na chuť tradiční moravské koláče plněné tvarohem a na vrch jsem ještě přihodila borůvky. Pokud nemáte borůvky, klasicky povidla také může být. Hromádka do středu a vybavené. Miluji pracovat s kynutým těstem, je to pro mě vždy relax. Stále s těstem pracuji ručně, nikdy jsem ještě nepoužila mixér, ale možná přijde ten čas, kdy si to budu chtít usnadnit 🙂 Autor: Milka

SUROVINY

Těsto:

60 dkgpolohrubé mouky
1 kskůra z 1 citronu
6 dkgkrystalového cukru
1 bal.vanilkový cukr
špetkasoli
18 dkgPalmarínu / ztužený tuk /
2 ksvajíčka
1,5 dlmléka

Kvásek:

1 dlmléka
3 dkgdroždí
1 lžičkacukru

Potřít:

1 ksvajíčko
1 lžičkacukru
2 lžičkyvody

Náplň:

25 dkgměkkého tvarohu
25 dkgtvrdého tvarohu
4 PLkrystalového cukru
2 ksvanilkový cukr
povidla nebo ovoce

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Připravíme si kvásek a necháme vykynout. Vykynutý přidáme k ostatním surovinám a vypracujeme těsto. Zvláštností je, že ho nedáme vykynout jako obvykle, ale dáme ho na dvě hodiny do chladničky. Tam pěkně nakyne.

  2. Potom ho vyjmeme, vyválíme na plát 40 x 40 cm a sklenicí vykrájíme kolečka o průměru 8 cm. Zbytky spojíme do buchtičky a necháme nakynout.

  3. Do vykrojených koleček silnější zatlačíme dnem menšího poháru a kolečka přendáme na plech, vyložený papírem. Necháme je podkynout asi 40 minut.

  4. Potom okraje koleček potřeme rozšlehaným vajíčkem, do kterého přidáme cukr a vodu. Do prostředku dáme náplň a na ni můžeme dát čerstvé drobné ovoce nebo povidla. Já dala zavařené borůvky. Můžeme posypat skořicovým cukrem, já jsem posypala třtinovým.

  5. Pečeme při 180 ° C asi 10 minut.

  6. Z této dávky vyjde 30 kousků. 25 kousků z obdélníku a 5 kousků ze zbytku.