Recept Pečený rolovaný vepřový bok se šťouchanými bramborami

Když se řekne bůček, někteří jen znechuceně protáhnou obličej. Chudáci netuší, jaké dobroty se z něj dají vykouzlit. I ten náš malý rozumbrada už ví, že bůček není jen to “tlustý a klepavý”.

SUROVINY

Maso:
cca 1,5 kgvepřového boku bez kosti a kůže (nejlépe špička)
400 gvinné klobásy
100 ganglické slaniny (plátky)
mletá sladká paprika (dala jsem zauzenou)
drcený kmín
mletý černý pepř, sůl
sušený česnek
3 stroužky čerstvého česneku (nadrobno)
středně velká cibule (nadrobno)
sádlo
voda nebo vývar z kostí

POSTUP PŘÍPRAVY

TISKULOŽIT

  1. Z masa ořízneme velké tučné části a velmi nadrobno pokrájíme. Poté je potřeba si maso proříznout tak, aby vznikl pěkný velký plát masa, ten z obou stran dobře osolíme, posypeme sušeným česnekem, drceným kmínem a mletým pepřem, potřeme olejem, srolujeme, zabalíme do alobalu a necháme do druhého dne v lednici.
  2. Na sádle necháme do světlehněda orestovat cibuli, přidáme česnek a ještě krátce zarestujeme.
  3. Maso vybalíme z alobalu, rozvineme, poklademe plátky anglické slaniny a potřeme vymačkaným prátem z vinné klobásy. Pevně zarolujeme, převážeme provázkem a svrchu pro barvu lehce potřeme mletou paprikou.
  4. Vložíme do pekáče, přidáme nadrobno pokrájený tučný ořez a na sádle orestovanou cibuli s česnekem, mírně podlijeme, zakryjeme pokličkou ( já ještě pro “sichr” přetáhnu alobalem) a pečeme na 180 stupňů pěkně doměkka (trvá to asi 2 a půl hodinky). Občas podle potřeby podlijeme vodou a maso během pečení pečlivě přeléváme výpekem.
  5. Ke konci pečení odklopíme víko a dopékáme kůrčičku pěkně do barvy.