Recept Telecí závitek s bramborovým knedlíkem

Kdo by to neznal, že… Jsou dny, kdy by asi člověk neměl nic dělat, protože na co sáhne, to pokazí. A pak jsou taky dny, kdy to všechno zvládá levou zadní a tou druhou se může třeba šťourat v nose, protože prostě všechno klape takříkajíc úplně samo. Zaplať pán Bůh, dneska mám ten druhý zmiňovaný.

SUROVINY

Maso:

cca 1200 gtzv. telecí plachty (rozuměj pupek)
200 ganglické slaniny (plátky)
100 gstaročeského špeku (na kostičky)
1 kscibule (nadrobno)
3 stroužkyčesneku (nadrobno)
olej
sůl, mletý černý pepř
voda nebo vývar

Špenát:

1/2 kscibule (nadrobno)
3 stroužkyčesneku (nadrobno)
400 gsekaného mraženého špenátu
1/2 hrnkumléka
olej
sůl
podravka
4 lžíce polohrubé mouky

Knedlíky:

500 gden předem ve slupce uvařených brambor (oloupat)
200 ghrubé mouky
50 gdětské krupičky
1 ksvejce
1 lžičkasoli

POSTUP PŘÍPRAVY

TISKULOŽIT

  1. Maso očistíme a prořízneme, aby nám vznikly tenké pláty (já je rozřezala tak, aby mi vznikly závitky, je možné nechat vcelku a udělat velkou roládu), z obou stran osolíme a opepříme, poklademe plátky anglické slaniny, pevně smotáme a převážeme provázkem. Poté maso zprudka orestujeme na pánvi ze všech stran a uložíme do “pomaláčku”. Do výpeku nasypeme cibuli a špek, zarestujeme, zalijeme trochou vody a necháme “odvařit”. Směs přelijeme k masu, přidáme česnek a dolijeme vodou či vývarem tak, aby byly závitky ponořené. Lehce osolíme a dusíme doměkka, já dala na vyšší stupeň na 3 hodinky.
    Pak závitky vyjmeme, omáčku zahustíme záklechtkou z trochy studené vody a asi 3 lžic hladké mouky a necháme ještě alespoň 20 minut provařit.
  2. Špenát: Už nějaký čas používám při přípravě trochu jiný postup než jak ho vařívala moje maminka a takto připravený nám moc chutná. Cibuli a česnek orestujeme na oleji, přilijeme mléko a přidáme zmrazený špenát. Hrnec přiklopíme pokličkou, ztlumíme plotnu a necháme špenát povolit. Pak po částech opatrně vmícháme mouku, aby se nám neutvořily hrudky, důkladně rozmícháme, osolíme a za občasného míchání povaříme, dokud nezhoustne natolik, že se nám začne lehce lepit na vařečku. Dle chuti dosolíme, můžeme přidat sušený česnek nebo špetku mletého chilli pro výraznější aroma a dochutíme Podravkou.
  3. Brambory nastrouháme nebo důkladně rozšťoucháme, přidáme vejce, sůl, mouku a krupičku a zpracujeme hladké nelepivé těsto. V případě potřeby ještě přidáme trochu mouky. Pracujeme rychle, bramborové těsto má tendenci dlouhým stáním řídnout! Rozdělíme na 3 stejně velké části, vyválíme šišky asi o průměru 6cm a vhazujeme do vroucí osolené vody. Ihned odspodu nadzvedneme vařečkou, aby nepřisedly ke dnu a za občasného promíchání vaříme asi 20 minut. Ještě teplé krájím nití na cca 1cm silné plátky a ukládám do nahřáté mísy.