Pravou italskou pizzu si můžete udělat i v pohodlí domova v elektrické či plynové troubě. Nikdy ale nebude tak dobrá, jako pizza z pravé pece vytápěné dřevem (tzv. „forno a legna“). Dnešní recept se týká pizzy z trouby, protože pec jsem si ještě bohužel nepořídila. Na pizzu budete potřebovat právě takové ingredience, které máte rádi a pár takových, bez kterých prostě pizza udělat nejde. To jsou rajčata, mozzarella, těsto a olivový olej. Co se rajčat týče, existuje x verzí. Použít můžete pasírovaná rajčata neboli „passata di pomodoro”. Skládá se 100% z rajčat a je to prostě omáčka vytvořená z rajčat bez slupky a semínek. Buď si ji uděláte doma, nebo ji koupíte, je to jedno (pokud ji budete kupovat, tak doporučuji ty vyrobené v Itálii pouze), v Itálii to taky tak dělají. Nebo druhá možnost je „sugo a pezzetoni“ neboli omáčka s kousky rajčat a se semínky. Nejlepší a moje oblíbená verze jsou prostě rozdrcená čerstvá rajčata, která zbavíte slupky tím, že je spaříte ve vroucí vodě, cca 30 sekund a pak ji sloupnete.

Italská pizza

Ingredience na 6 porcí

  • 500 g hladké mouky
  • 300 ml vody
  • 25 g čerstvých kvasnic (ne v prášku!)
  • panenský olivový olej, sůl, cukr
  • pasírovaná rajčata cca 400 ml nebo čerstvá rajčata
  • 3–4 malé mozzarelly (125 g)
  • přísady dle chuti (šunka, rukola, houby, salám atd.)
  • bylinky – čerstvá bazalka, oregano (pár lístků od obojího)

Postup

Celkový čas přípravy: 180 min

1

V míse smíchejte mouku, cca 4 lžíce olivového oleje, špetku soli, kávovou lžičku cukru a kvasnice předem ponořené a rozdrolené na pár minut do 300 ml vlažné vody (pozor, aby voda nebyla studená nebo příliš horká). Těsto nechte na minimálně 2 hodiny odpočinout (správně by mělo kynout až 24 h, dle pánů mistrů kuchařů z Neapole, ale 2 h je podle ostatních Italů tak akorát, aby si ji člověk mohl doma udělat a byla dobrá, samozřejmě čím déle ji necháte kynout, tím lépe), mísu zakryjte utěrkou (těsto se nesmí lepit, pokud ano, přidejte do něj ještě mouku a zapracujte ji – těsto musí být tvarovatelné). Poté těsto zpracujte a rozválejte na plech lehce posypaný moukou (výška rozváleného těsta by měla být ideálně kolem 0,5 cm).

2

Připravte omáčku – pasírovaná rajčata hodně osolte a opepřete (omáčka musí dostat jemně pikantní a slanější chuť – nepřesolte!), přidejte cca 4 lžíce olivového oleje, čerstvé oregáno a bazalku. Malé množství omáčky lehce naneste na rozválené těsto, naberte vždy omáčku polévkovou lžící a pomalu na těsto roztírejte. Poté libovolně naneste mozzarelu, je potřeba ji předem buď rozmačkat, nastrouhat, a nebo nakrájet na malé kousky. Nakonec nahoru položte zbytek ingrediencí (např. houby a šunku). Pokapejte velmi lehce olivovým olejem (kdo má rád, tak může použít ten pikantní – ale většinou se ten pikantní používá na dochucení již hotové pizzy). Dejte péct do trouby na cca 15–20 min na 200 stupňů doprostřed trouby.