Domácí italské gnocchi

Ingredience na 8 porcí

  • cca 2 kg brambor (nepoužívejte „nové“ brambory, obsahují v sobě příliš vody a nejsou pak na gnocchi dobré)
  • 1 kg mouky
  • 1 vejce
  • připravenou omáčku dle libosti (já dělala s ragú)

Postup

Celkový čas přípravy: 120 min

1

Ostraňte slupku z brambor. Dejte vařit brambory do NEosolené vody. Vařte je do měkka (moje italská tchýně je vaří v papiňáku – můžete taky zkusit).

2

Ještě teplé brambory rozmačkejte, nebo rozemelte v italském mlýnku „passaverdura“. (Použijte sítko s největšími dírami.) Nechejte brambory trochu vystydnout (jinak se vám budou příliš lepit a budete tak zbytečně přidávat příliš mouky, která vám nakonec zkazí celé gnocchi).

3

Do brambor udělejte důlek, tam nasypte cca 500 gmouky a jedno celé vejce.
Vejce uvnitř rozkvedlejte. Všechno pořádně promíchejte, postupně přidávejte mouku (cca dalších 250 g).

4

Těsto nesmí příliš lepit, ale nesmíte tam dát ani příliš moc mouky, jinak pak gnocchi budou moc tvrdé. Odkrojte nožíkem kousek vypracovaného těsta a uválejte prsty dlouhý váleček o průměru cca 1 cm.

5

Aby se vám podařil dobrý váleček, tak na těsto nesmíte moc tlačit a je potřeba ho posypat po celé délce moukou. Potom jej nakrájím na stejně velké kousky cca 2 cm dlouhé. Každý kousek posypu moukou a dám stranou – gnocchi se nesmí dotýkat!
Takhle pokračujte, až vyčerpáte veškeré těsto.

6

Nakonec všechny gnocchi ještě posypte lehce moukou. Dejte vařit vodu na těstoviny, osolte ji. Do vody dejte vařit gnocchi (je potřeba je nabírat s lehkostí, aby se k sobě nepřilepily). Gnocchi jsou hotové ihned, jakmile vyplavou na hladinu (cca 1 min času). Gnocchi smíchejte s omáčkou.