Zeleninové sushi

Ingredience na 4 porce

 • Nori řasu – pláty, prodávají se většinou po deseti kusech, ty použijeme na poloviny, takže máme rázem 20ks
 • Wasabi – my ho nepoužili, je na servírování k hotovým kouskům,ale nám ani jednomu nechutná a nikdy ho nesníme ani v kupované verzi, takže proč utrácet,ale tradičně by být mělo
 • Nakládaný zázvor – měl by prý sloužit jen jako chuťový neutralizátor mezi jednotlivými druhy sushi,ale já ho miluji takže prostě sem tam přikusuji a proč takhle chudáka zázvora odsouvat že ?:) Cenově se velmi liší ve skle a v sáčku!
 • Avokádo
 • 1 okurka hadovka, použijete asi 3/4 nebo 1 cuketu
 • 2-3 mrkve , podle velikosti
 • Sushi rýže –  je to krátkozrnná rýže, a vaří se tak aby byla maličko aldente jako u těstovin
 • Sůl
 • Sushi nebo rýžový ocet, záleží pod jakým názvem koupíte
 • Krupicový cukr
 • Sojovou omáčku, kvalitnější
 • Bambusová podložka na balení sushi – prodává se i v supermarketu u potřeb pro sushi

Postup

Celkový čas přípravy: 60 min

1

Takže nejprve si nakrájíme všechny suroviny, okurku neloupeme , vypadá se slupkou ( dobře omytou ) mnohem lépe, nebudeme však krájet část se semínky tu vyhazujeme!! Ostatní část okurky nakrájíme na velmi tenké proužky. To samé s oloupanou mrkví, jen prostředek nám samozřejmě tentokrát vůbec nevadí :) A avokádo se hodí trochu tvrdší, mazlavé se nám dobře na tenko nakrájet nepovede.

2

Tak příprava je hotová a jdeme vařit rýži. Pro cca 4 osoby při chuti budeme potřebovat 500 g sushi rýže a cca 8-10 kusů Nori řasy. Rýži několikrát dobře propláchneme studenou vodou, pak dáme do rýžovaru nebo klasicky jako já do hrnce. Na jeden šálek rýže je to 1,5 šálku vody – půl kila rýže by mělo být cca 4 šálky a to znamená 6 šálků studené vody. Pozor nesolíme, přivedeme k varu, pak ztlumíme na nižší teplotu, přiklopíme pokličkou, tak aby úplně nedoléhala – jinak vás čeká spoušť na plotně! A vaříme cca 20-25 minut

3

Když je rýže hotová vmícháme do ní nálev – 10 g soli, 20 g klasického bílé krupicového cukru a 50 ml sushi octa. Ano tahle směs udělá z klasické rýže tu sushi chuť :) Kouzlo …a pěkně Vám to zasmradí kuchyň, jako v tržnici :))))) Taaak a teď jdeme balit, k balení si nachystáme prkýnko, bambus podložku, ostrý nůž a misku s vodou a řasu.

4

Na podložku dáváme nori řasu vždy lesklou stranou dolů. Pak viz obrázek mokrýma rukama dáme větší hrst rýže na řasu a prostě rychlejšími jemnými pohyby rozprostřeme něco přes polovinu šířky řasy a centimetr do okrajů, nebo necelý centimetr, uvidíte jak Vám to půjde. Doprostřed dáme zeleninu, zase koukněte na obrázek. A teď už jen zarolujeme, na to je ideální okouknout video, ale mi nezkoukli a prostě zkusili, a bylo , žádná věda, jen je potřeba dobře srolovat a utáhnout, časem se Vám vždy povede, aby náplň byla uprostřed, chce to jen cvik, ke konci nám to šlo lépe a lépe.

5

Pak už jen lehce navlhčeným a hooodně ostrým nožem nakrájíme, takhle zpracujeme postupně všechny suroviny. Nakonec už jen servírujeme se zázvorem, popřípadě wasabi a dobrou sojovou omáčkou :) No jelikož jsme udělali deset rolek, jedli jsme je dva dny k večeři :) A zjistila jsem že sem na vege sushi závislá :))