SUROVINY

Budeme potřebovat:

240 g pšeničné kroupy1/2 l teplá voda200 ml bílý jogurt25 g čerstvé drožide3 lžíce měkké máslo1,5 lžičky sůl250 g pšeničná mouka celozrnná800 g hladká mouka

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Pšeničné kroupy vaříme v malém množství vroucí vody půl hodinu. Během vaření se může odpařit voda, proto sledujeme, zda jí je dostatek a v případě pokud ne, tak průběžně doléváme.
  2. V malém množství teplé vody (50 ml) si připravíme kvásek. Hladkou mouku (3 lžíce si odložíme bokem), celozrnnou mouku, sůl, měkké máslo, bílý jogurt, kroupy, připravený kvásek smícháme a postupně přiléváme teplou vodu a vyhneteme hladké těsto, které vložíme do olejem vymazané misky a zakryjeme utěrkou. Necháme odpočívat na chladném místě celou noc.
  3. Druhý den těsto vyjmeme a na pomoučené pracovní desce ho rozdělíme na 2 části. Vytvarujeme bochníky chleba a zakryté je necháme kynout na teplém místě jednu hodinu.
  4. Před pečením vrch posypeme moukou (3 lžíce) překrojíme ostrým nožem na 3-4 místech. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 250 stupňů prvních 7 minut, pak teplotu snížíme na 175 stupňů a pečeme dalších 45 minut (i méně – podle velikosti jednotlivých bochníků). Upečený necháme na mřížce vychladnout.Příprava receptu Pšeničný chlebíček s kroupami, krok 1