Jemný banánový dort s vanilkovým krémem
Nejvláčnější banánový dort, který jsem kdy jedla :). Díky podmáslí je těsto nadýchané, ale správně vlhké zároveň. Sladkou tečkou je krémová poleva, která hezky ladí k banánovému zákusku jak chuťově, tak vizuálně.

Ingredience
- 3 zralé banány
- 2 lžičky citrónové šťávy
- 3 hrnky hladké mouky
- 1.5 lžičky jedlé sody
- 1/4 lžičky soli
- 160 g změklého másla
- 2 hrnky krupicového cukru
- 3 vejce
- 2 lžičky vanilkového extraktu
- 1.5 hrnku podmáslí
Krém
- 110 g změklého másla
- 240 g krémového sýra (Lučiny, Philadelphie)
- 1 lžička vanilkového extraktu
- 1 1/2 hrnku moučkového cukru
Postup
Krok 1
Předehřejte troubu na 140 °C a formu o velikosti 22 x 30 cm vymažte tukem a vysypte moukou. Rozmačkejte banány s citrónovou šťávou a dejte prozatím bokem. V míse smíchejte mouku, jedlou sodu a sůl.
Krok 2
Ve velké míse rozšlehejte cukr s máslem do pěny.
Krok 3
Poté přidejte vejce a po jednom vmíchejte do těsta. Přilijte vanilku.
Krok 4
Přidejte moučnou směs společně s podmáslím. Nakonec vmíchejte rozmačkané banány a připravené těsto nalijte do formy.
Krok 5
Pečte přibližně hodinu a 10 minut nebo dokud špejle zapíchnutá do středu nevyjde čistá. Jakmile je dort upečený, ihned jej vložte do mrazáku na přibližně 45 minut, pokud chcete, aby opravdu rychle vychladl. Můžete jej též standardně nechat vychladnout postupně v pokojové teplotě. Mezitím si připravte krém. Rozšlehejte máslo s krémovým sýrem. Poté přidejte vanilku, moučkový cukr a vyšlehejte dohladka. Vychlazený korpus potřete připraveným krémem a podávejte.