Quiche se zeleninou

Ingredience na 8 porcí
Na křehké těsto budete potřebovat:
- 150 g hladké mouky
- 120 g vychlazeného másla nasekaného na kousky
- 3 – 4 lžíce ledové vody (ideálně z rozpuštěného ledu)
- 2 lžíce vychlazeného zeleninového vývaru (můžete nahradit vodou)
- špetka soli
- špetka moučkového cukru
Na náplň:
- olivový olej
- 1 cibule
- 1 stroužek česneku
- 1 malá cuketa
- 1 červená paprika
- 2 lžíce nasekaných bylinek (rozmarýn, pažitka)
- špetka perníkového koření
- Sýr – já dala Grand Moravia (může být např. Niva apod.)
- 200 ml smetany na vaření
- 1 vejce
Postup
Celkový čas přípravy: 45 min1
V míse rychle prsty zpracujeme mouku a máslo tak, aby vznikly lupínky ve velikosti ovesných vloček, je důležité těsto nepřepracovat. Posolíme, pocukrujeme (můžete vynechat), přidáme vodu a popř. vývar podle potřeby tak, aby vznikla hladká lesklá koule (tekutiny jsou ledové, aby se nám “vločky” neporušily), kterou dáme do fólie na hodinku odpočinou do ledničky. Rozehřejeme troubu na 190°C.2
Odpočaté těsto rozválíme na kruh a vložíme do máslem vymazané formy na koláč nebo dort, dno propícháme vidličkou a pokud chceme zabránit nafouknutí, vyložíme pečícím papírem a nasypeme fazole, čočku nebo rýži. Dáme předpéct na 10 minut do trouby. Dalších 10 minut pečte odklopené, aby těsto zezlátlo.
3
Na pánvi rozehřejte olivový olej a pak na něm krátce osmahněte najemno nakrájenou cibuli, česnek, cuketu a papriku. Spolu s bylinkami a kořením duste 10 minut pod pokličkou. Pak směs dejte na koláč, zalijte smetanou smíchanou s nastrouhaným sýrem (nebo kombinaci sýrů), kořením a vajíčkem a pečte při 180 °C 40 minut.
4
Pokud vám zbude těsto, můžete si udělat šátečky s marmeládou, jako já.