Ať už chcete ozdobit slavnostní stůl nebo si jen pohrát, tyto 4 postupy vám ukážou, jak na to. Budete si moci vybrat z krásných růží z jahod, jablečné květiny, ananasových mističek či ptáčka z jablka. A nebo si samozřejmě můžete vytvořit všechny čtyři ovocné dekorace. Hodně štěstí a zábavy. 🙂

Jahodové růže

 1. Jahodu si postavte špičkou nahoru na pracovní plochu. Svisle zakrojte na jedné straně ve výšce 2/3, dávejte přitom pozor, abyste neprokrojili jahodu až dokonce, a na poloodkrojený plátek (lístek) lehce zatlačte směrem od jahody. Jahodu pak lehce pootočte a pokračujte ze všech stran.
 2. Jakmile budete mít prokrojeno ze všech stran, stejně postupujte zakrojováním od špičky jahody. Zbyde neprokrojená pouze sama špička. Z ní špičkou nože vykrojte malé kolečko.
 3. Nakonec všechny okvětní lístky lehce rozevřete.
 4. Jahodovými růžemi můžete ozdobit dort či jakýkoliv jiný dezert nebo vytvořit kytici napícháním na špejle obohacenou zelenými listy a vložit do vázy. 🙂

Jablečná květina

 1. Jablko prokrojte podél ohryzku z jedné strany. Odkrojenou část bez ohryzku si položte na pracovní plochu slupkou nahoru a podélně nakrájejte na přibližně 0,25 cm plátky. Plátky od sebe neodsunujte.
 2. Odeberte pouze 1-2 krajní a zbytek z jednoho krajního boku napříč všemi plátky propíchněte párátkem. Na přečnívající párátko připevněte kostku vykrojenou ze zbytku jablka a jednotlivě začněte plátky vysouvat (rotovat) kolem špejle. První plátek o 90 stupňů, druhý o něco méně a takto pokračujte, až zadní plátek budete naopak posouvat směrem dozadu. Vytvoříte tak spirálu, která bude z pohledu shora připomínat květ a zboku spirálové schody.
 3. Nakonec na druhý konec párátka napíchněte borůvku. Postavte kostkou dolu a právě jste vytvořili jablečnou květinu. 🙂

Ananas jako miska a pokrm v jednom

 1. Ananas podélně prokrojte na 2 poloviny a poté na čtvrtiny. Jednu čtvrtinu si položte na pracovní plochu slupkou dolu a nožem ji v celku odkrojte a položte stranou.
 2. Vykrojená dužina má nyní 3 dlouhé strany. Největší stranou položte na podložku. Na jedné straně nakrojte ve 2/3 od spodu a poté znovu o 0,25 cm níž a vykrojte. To stejné udělejte v 1/3 strany. Opakujte stejný postup i na druhé straně.
 3. Vraťte dužinu zpět do slupkové ,,lodičky“ a nakrájejte na plátky silné 1 cm. Poté na střídačku každý plátek posuňte dopředu či dozadu o 1 cm. Vznikne tak ozdobně nakrájený ananas připravený k servírování, kde slupka slouží jako servírovací podnos. 🙂

Ptáček z jablka

 1. Jablko prokrojte podél ohryzku z jedné strany. Větší část s ohryzkem si položte průřezem dolu na pracovní plochu.
 2. Z jedné strany rovnoměrně s ohryzkem, vedle stopky, nakrojte, ale neprokrojte až ke konci. Ze stejné strany poté nakrojte asi 0,5 cm nad podložkou jablko rovnoměrně s podložkou. Vykrojíte tak ¼ jablka. Tuto čtvrtinu znovu nakrojte přibližně 0,25 cm od kraje nejdříve rovnoměrně s jednou stranou a poté s druhou stranou, neprokrajujte však do konce. Vznikne vám další menší měsíček jablka. Tento měsíček vezměte a zase nakrojte podél obou stran, až vám vznikne opět o něco menší měsíček.
 3. Nyní se vraťte k části jablka s ohryzkem, odkud jste odkrojili první čtvrtinu. Stejným způsobem odkrojte druhou čtvrtinu jablka a následně ze čtvrtiny vykrojte měsíčky.
 4. Dále si vezměte menší část jablka, kterou jste odkrojovali jako první a 0,5 cm od odkrojené strany odřízněte plátek. Na spodní části plátku jablka nakrojte šikmo pod stopkou a poté kolmé k tomuto zářezu nakrojte ze stejné strany plátku. Vykrojíte tak nedokonalou ¼ kruhu. Poté 1 cm od druhého a delšího nakrojení odkrojte zbytek plátku. Vznikne vám tak hlava se zobákem a dlouhým krkem. Odeberte z ohryzku 2 semínka a vtlačte do dužiny a vytvořte tak oči.
 5. Nyní si vezměte nejdříve část jablka s ohryzkem a z poloviny pruhu, který zůstal mezi 2 vykrojenými místy, vykrojte tenký plátek. Do obou vykrojených míst vložte znovu spojené měsíčky a do vyříznutého pruhu vložte vytvořenou hlavu.
 6. Nakonec postupně posouvejte od největší části vykrojených čtvrtin k nejmenšímu měsíčku vždy o kousek směrem dozadu. Vytvoříte tak křídla a jablečný ptáček je hotový. 🙂